Eczaneler --> Sık Sorulan Sorular

Fatura Reçete Listesi Alınacak mı?

CETAS sisteminde girilen reçete bilgilerinin anlık olarak Ceza İnfaz Kurum yetkilileri tarafından görünür olması sebebiyle eczaneler tarafından Fatura Reçete Listesi alınmayacaktır.
Cezaevleri Genel Müdürlüğü Yazısı için tıklayınız.
Türk Eczacıları Birliği Yazısı için tıklayınız.

Reçete Arkası Çıktısı Alınacak mı?

CETAS sisteminde girilen reçete bilgilerinin anlık olarak Ceza İnfaz Kurum yetkilileri tarafından görünür olması sebebiyle eczaneler tarafından reçete arkası, icmal dökümü, faturaya dair reçete listesi çıktıları alınmayacaktır.
Cezaevleri Genel Müdürlüğü Yazısı için tıklayınız.
Türk Eczacıları Birliği Yazısı için tıklayınız.

Majistral Reçete Girişi Yapılabiliyor mu?

Majistral reçete girişi yapılmaktadır. Majistral reçeteler için ayrı menüden reçete girişi yapılıp Majistral Kodu Cetas Reçete girişine eklenmelidir.

Hasta Başka Cezaİnfaz Kurumunda Görünüyor

Ceza İnfaz Kurumuna bilgisi verilmeli, Tutuklu bulunduğu Ceza İnfaz Kurumuna giriş kaydı olana kadar reçete girilmemelidir.

Girmediğim Reçete Var. Ne Yapabilirim?

Reçete tarihinden itibaren giriş tarihi 30 gün geçmişse bu durumda yapılabilecek bir işlem bulunmamaktadır. Reçete, reçete tarihinden en geç 30 gün içinde girişi yapılmalıdır.

Girdiğim Reçete Başka Cezaevinde Görünüyor.

Hastanın T.C. kimlik numarasını girdiğinizde hastanın bulunduğu Ceza İnfaz Kurumunun ismini CETAS göstermektedir. Bu bilginin kullandığınız Eczane Otomasyonunda göründüğüne emin olun. Hasta sözleşmeli olduğunuz farklı bir Ceza İnfaz Kurumunda kayıtlı ise reçetenin çıktığı kurum ile giriş yapılan kurum farklı olabilir.

Fatura Tutarı Eczane Otomasyonunda Farklı Görünüyor.

Fatura tutar bilgisi CETAS içinde oluşturulmakta, oluşturulan bu tutarlar ilgili cezaevi ve eczane tarafından görüntülenebilmektedir. Eczane otomasyonlarının sadece CETAS uygulamasından aldığı tutar bilgilerine bakmanız önerilir. Eczane otomasyonlarının farklı ekranlarındaki hesaplamalar ile CETAS rakamlarını karşılaştırmamanız gerekmektedir.

Reçete Farklı Cezaevinde Fatura Gönderilmiyor.

Bu sorunun sebebi eczane otomasyonun CETAS servisini kullanmadan Fatura Gönderilmesini sağlamaya çalışmasıdır. CETAS' tan listelenen reçetelerde bu şekilde bir sonuç gelmez. Yapılması gereken işlem, Ceza İnfaz Kurumuna girilmiş reçetelerin CETAS servisi üzerinden çağrılmasıdır.Bu şekilde sadece ilgili Ceza İnfaz Kurumundan karşılanmış reçeteler listelenir.

Fatura Tutar Bilgilerini Nereden Görebilirim?

Eczane otomasyonunuzda CETAS Fatura Sorgu menüsüne karşılık gelen menüden görebilirsiniz. Onaylanmış olan fatura istekleriniz içinde Türk Eczacıları Birliği Eczacı Bilgi Sisteminizde kayıtlı olan e-posta adresinize bildirim gönderilmektedir.

Reçete CETAS' a Aktarıldı mı?

CETAS, eczane otomasyonları üzerinden yapılan her işlem için sonuç bilgisi döner. Her reçete aktarımında başarılı sonucu görmeye dikkat etmeniz önemlidir.

Doz - Dozaj Yanlış Girildi Ne Yapılmalı?

Reçete tarihi bulunduğunuz tarihten 30 gün geride değilse reçete silinip doğru doz dozaj bigisiyle kaydedilebilir.

Faturalandırılmış reçetelerde doz değişimi bağlı bulunduğunuz eczacı odasına reçetenin aslını ibra etmek kaydıyla yapılmaktadır.

Reçetenin Tutar Bilgileri Nasıl Hesaplanıyor?

Reçetelerdeki kamu ödenen bilgileri, fiyat farkları, eczacı iskontoları, kdv tutarları gibi tüm hesaplamalar CETAS içinden yapılmaktadır. Güncel ilaç fiyat bilgileri ve kamu kurum iskonto bilgileri TEB Merkezi İlaç Veritabanından (TEBRP), eczacı iskontosu Eczacı Bilgi Sisteminden (EBS) gelmektedir. Hesaplama işlemlerinde Eczane Otomasyonlarıda dahil olmak üzere harici bir noktadaki veriler kullanılmamaktadır. Eczane otomasyonlarından alınacak çıktılarda oluşacak fiyat farklılıkları dikkate alınmamaktadır.

Hastanın Elinde İlaç Var Görünüyor?

Reçete girişi sırasında okutulan ilaç veya eşdeğeri hastanın elinde var görünüyorsa, ilacın alınacağı tarih bilgisi görüntülenmektedir. Bu bilgi görünmüyorsa Eczane Otomasyonunuzla iletişime geçmeniz önerilir.

Reçete' de Geri Ödemede Olmayan İlaç Var.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumunun ilaç ruhsatı verdiği, hekimin reçete ettiği ve CETAS veritabanında bulunan ilaçlar karşılanabilir. Reçete girişlerinde SUT hükümleri geçerli değildir.

Cezaevi İle Sözleşmeniz Yoktur İkazı Geliyor.

Reçetedeki T.C. kimlik numarasının kayıtlı olduğu Cezaevi ile Sözleşme kaydınız bulunmamaktadır. Bu durumda Eczacı odanızdan sözleşmeyi temin etmeniz veya tutuklunun sözleşmeniz olan cezaevine nakil kaydının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Fatura İsteği Ne Zaman İşleme Alınır?

Gönderdiğiniz Fatura İstekleri 4 gün içinde işlem görmelidir. 4 gün içinde işlem görmeyen Fatura İstekleri 4. gün sonunda otomatik onaya düşer.

GİB veya E-fatura Üzerinden Fatura Oluşturacak mıyım?

CETAS içinde onaylanmış olan fatura tutarları resmi olarak faturalandırılabilir durumdadır. GİB veya E-fatura entegratörleri üzerinden işlem yapılabilir aşamadadır.

Fatura İsteği Onaylandı Ne Yapmalıyım?

CETAS fatura rakamların resmi faturanızı oluşturup reçetelerle birlikte Ceza İnfaz Kurumuna teslim edebilirsiniz.

Fatura İsteği Oluşturmak İçin Zaman Var mı?

Reçete girişiniz tamamlandıktan sonraki 10 gün içinde Fatura İsteği göndermeniz tavsiye edilir.

İletişim Noktaları

Teknik ve İdari olarak iletişim desteği verilmektedir.

Teknik Destek:
Mustafa Kemal Mah 2147.Sok No:3 06510
Çankaya / Ankara
Telefon: (+90) 312 409 81 85

Email:
Eczaneler : cetas@teb.org.tr
Ceza İnfaz Kurumları : cte@teb.org.tr
İdari (Ceza İnfaz Kurumları İçin):
Hacı Bayram Mahallesi Agah Efendi Caddesi No:70/1
Altındağ/ ANKARA
Telefon : (+90) 312 507 04 00

Email: cetas@adalet.gov.tr