Eczaneler --> Reçeteler --> Sık Sorulan Sorular

Reçete Arkası Çıktısı Alınacak mı?

CETAS sisteminde girilen reçete bilgilerinin anlık olarak Ceza İnfaz Kurum yetkilileri tarafından görünür olması sebebiyle eczaneler tarafından reçete arkası, icmal dökümü, faturaya dair reçete listesi çıktıları alınmayacaktır.
Cezaevleri Genel Müdürlüğü Yazısı için tıklayınız.
Türk Eczacıları Birliği Yazısı için tıklayınız.

Majistral Reçete Girişi Yapılabiliyor mu?

Majistral reçete girişi yapılmaktadır. Majistral reçeteler için ayrı menüden reçete girişi yapılıp Majistral Kodu Cetas reçete girişine eklenmelidir.

Hasta Başka Ceza İnfaz Kurumunda Görünüyor

Ceza İnfaz Kurumuna bilgisi verilmeli, Tutuklu bulunduğu Ceza İnfaz Kurumuna giriş kaydı olana kadar reçete girilmemelidir.

Girmediğim Reçete Var. Ne Yapabilirim?

Reçete tarihinden itibaren giriş tarihi 30 gün geçmişse bu durumda yapılabilecek bir işlem bulunmamaktadır. Reçete, reçete tarihinden en geç 30 gün içinde girişi yapılmalıdır.

Girdiğim Reçete Başka Cezaevinde Görünüyor.

Hastanın T.C. kimlik numarasını girdiğinizde hastanın bulunduğu Ceza İnfaz Kurumunun ismini CETAS göstermektedir. Bu bilginin kullandığınız Eczane Otomasyonunda göründüğüne emin olun. Hasta sözleşmeli olduğunuz farklı bir Ceza İnfaz Kurumunda kayıtlı ise reçetenin çıktığı kurum ile giriş yapılan kurum farklı olabilir.

Reçete CETAS' a Aktarıldı mı?

CETAS, eczane otomasyonları üzerinden yapılan her işlem için sonuç bilgisi döner. Her reçete aktarımında başarılı sonucu görmeye dikkat etmeniz önemlidir.

Doz - Dozaj Yanlış Girildi Ne Yapılmalı?

Reçete tarihi bulunduğunuz tarihten 30 geride değilse reçete silinip doğru doz dozaj bigisiyle kaydedilebilir.

Faturalandırılmış reçetelerde doz değişimi bağlı bulunduğunuz eczacı odasına reçetenin aslını ibra etmek kaydıyla yapılmaktadır.

Reçetenin Tutar Bilgileri Nasıl Hesaplanıyor?

Reçetelerdeki kamu ödenen bilgileri, fiyat farkları, eczacı iskontoları, kdv tutarları gibi tüm hesaplamalar CETAS içinden yapılmaktadır. Güncel ilaç fiyat bilgileri ve kamu kurum iskonto bilgileri TEB Merkezi İlaç Veritabanından (TEBRP), eczacı iskontosu Eczacı Bilgi Sisteminden (EBS) gelmektedir. Hesaplama işlemlerinde Eczane Otomasyonlarıda dahil olmak üzere harici bir noktadaki veriler kullanılmamaktadır. Eczane otomasyonlarından alınacak çıktılarda oluşacak fiyat farklılıkları dikkate alınmamamtakdır.

Hastanın Elinde İlaç Var Görünüyor?

Reçete girişi sırasında okutulan ilaç veya eşdeğeri hastanın elinde var görünüyorsa, ilacın alınacağı tarih bilgisi görüntülenmektedir. Bu bilgi görünmüyorsa Eczane Otomasyonunuzla iletişime geçmeniz önerilir.

Reçete' de Geri Ödemede Olmayan İlaç Var.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumunun ilaç ruhsatı verdiği, hekimin reçete ettiği ve CETAS veritabanında bulunan ilaçlar karşılanabilir. Reçete girişlerinde SUT hükümleri geçerli değildir.

Reçete Girişinde Cezaevi İle Sözleşmeniz Yoktur İkazı Geliyor.

Reçetedeki T.C. kimlik numarasının kayıtlı olduğu cezaevi ile sözleşme kaydınız bulunmamaktadır. Bu durumda Eczacı Odanızdan sözleşmeyi temin etmeniz veya tutuklunun sözleşmeniz olan cezaevine nakil kaydının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İletişim Noktaları

Teknik ve İdari olarak iletişim desteği verilmektedir.

Teknik Destek:
Mustafa Kemal Mah 2147.Sok No:3 06510
Çankaya / Ankara
Telefon: (+90) 312 409 81 85

Email:
Eczaneler : cetas@teb.org.tr
Ceza İnfaz Kurumları : cte@teb.org.tr
İdari (Ceza İnfaz Kurumları İçin):
Hacı Bayram Mahallesi Agah Efendi Caddesi No:70/1
Altındağ/ ANKARA
Telefon : (+90) 312 507 04 00

Email: cetas@adalet.gov.tr